Skip to main content
kiss.betti.93@hotmail.com +36-30-9369-634

McKenzie terápia

A McKenzie módszer, más néven Mechanikai Diagnózis és Terápia , a gerincproblémák speciális vizsgálati és kezelési rendszere, mely világszerte az egyik legelterjedtebb gerinckezelési eljárás. Robin McKenzie, a módszer alapítója megváltoztatta a gyógytorna világát és a mozgásszervi betegségekkel élők kezelését. Olyan klasszifikációs rendszert dolgozott ki, amely alkalmazható gerinc, és más eredetű mozgásszervi problémáknál is. Ő volt az első terapeuta, aki felismerte a Preferált Mozgásirányt és a Centralizációt, mint klinikai jelenséget. Az erős kutatási bizonyítékokon alapuló koncepció és gyakorlati tanításai alapelvekké váltak a mozgásszervi betegek ellátásában.

Az MDT oktatásáért, annak minőségéért a The McKenzie Institute International felel, csak az intézet által megbízott, McKenzie diplomával rendelkező terapeuták tarthatják a képzéseket. A McKenzie módszer vizsgálati protokolljának megbízhatóságát, kezelési hatékonyságát több jelentős tudományos kutatás is alátámasztja, ezzel is kiemelkedve a többi módszer közül.

A McKenzie féle MDT terápia azzal kezdődik, hogy a terapeuta egy részletes kórtörténetet készít a beteg tüneteiről, ill. a tünetek változásáról. Megkéri Önt, hogy hajtson végre bizonyos mozdulatokat, és hogy pihenjen meg bizonyos helyzetekben. A fő különbség a legtöbb egyéb vizsgálathoz képest, hogy inkább ismételt mozgásokat használ, mint egyetlen mozdulatot. Az, hogy tünetei és mozgásterjedelme hogyan változnak ezen ismételt mozgások hatására, információt nyújt a terapeutának, melyet problémájának csoportba sorolásához tud felhasználni.

Minden egyes szindrómával természetének megfelelően foglalkozunk, speciális mechanikai eljárásokkal, melyek ismételt mozgásokat és kitartott pozíciókat tartalmaznak. Az MDT egy olyan átfogó csoportba sorsolási diagnosztikus rendszer, amely felismeri a betegek azon kis csoportját is, amelyen ezzel a módszerrel nem tudunk segíteni, mert ilyen estben a probléma nem mechanikai okokra vezethető vissza. 

A ismételt mozgások során, már az első kezelések alkalmával a fájdalom csökkenése, mozgásterjedelem növekedése és a lábba lesugárzó fájdalom felhúzódása / centralizálódása várható a fenék illetve derék irányába. Az ismételt mozgások illetve testhelyzetek könnyen kivitelezhetőek a páciens számára, melyeket naponta többször otthon is végeznie kell az elért jobb állapot fenntartása érdekében. Az önterápia fontos része a módszernek, mellyel a páciens hosszú távon függetleníteni tudja magát a terapeutától, és egy tartósan jobb állapotot tud fenntartani.

A terápia az alábbi esetekben alkalmazható

  • letapadás, kontraktúra, hegesedés miatti derék-, hát- és nyakfájdalom,
  • gerincsérv a gerinc bármely szakaszán (discus hernia),
  • derékfájdalom (lumbago), hát és nyakfájdalom
  • gerinc eredetű, felső vagy alsó végtagba sugárzó fájdalom, zsibbadás.

 

 

Cimkézés